Vymknutí - tvar horoskopu

Vymknutí
Přechodný tvar horoskopu


Jak vymknutí poznáme:
Vymknutí je zvláštní variantou rozptylu. Planety jsou celkem rovnoměrně volněji rozmístěny, ale v jednom místě horoskopu se vyskytuje shluk, stelium alespoň tří planet.
Zvětšit horoskopUkázka vymknutí:
Ukázka - Vymknutí - tvar horoskopu

Charakteristika vymknutí

Soustředěnější nápor energie
Vymknutí je tvar, který uvažuje už americký astrolog Marc Edmund Jones, jenž se zabýval dynamikou astrologických tvarů. Vymknutí sice Jones řadí mezi „základní tvary“ – vedle misky, houpačky, vědra, lokomotivy, rozptylu, rance - ale zároveň už ho charakterizuje jako zvláštní variantu rozptylu.
V rámci tvaru vymknutí stelium vyznačuje soustředěnější nápor energie, zdůrazněnější dynamiku. Stelium může rovněž naznačovat téma, jež nositele tvaru nejosobněji zajímá, nebo s nímž se více v životě setkává.Příklad vymknutí:
- Příkladem může být americký režisér Francis Ford Coppola.
Vymknutí - Francis Ford Coppola
V poměrně rovnoměrném rozptylu se vyskytuje stelium tří planet v Beranu, včetně Saturna, který je vládcem horoskopu (ASC v Kozorohu).
Toto stelium navíc propojené s martovskou energií na ASC umožňuje široce vyprávět (stelium je ve 3. komunikačním domě) pomocí filmu (aspekt na Neptuna) např:
  • o záležitostech vojenských (Mars v Kozorohu, Saturn v Beranu) se ztraceným, možná šíleným „kolegou“ (aspekt stelia na Neptuna) – film Apocalypsa
  • nebo když připojíme další aspekty - vyprávět o rodových proměnách (Neptun v 8. domě) bohaté a rozvětvené (Jupiter) rodiny (Luna) mafiánů (Pluto) - film KmotrNalezení své "vnitřní rodiny"
Problémem lidí s tvarem vymknutí se může určitá stát vnitřní nespojitost. Energie jejich stelia se rozbíhá různými směry a člověk se v jakémsi napětí nebo křeči snaží udržet svůj svět pohromadě. Přesto však může podlehnout nějakému jednostrannému až nutkavému sklonu.
Úkolem je především nalezení své „vnitřní rodiny“ a hledání toho, jak vyvážit či harmonizovat odlišné sklony jejích členů (tedy dílčích sklonů, „podosobností“ sebe sama).

Lenka Adamová © 2013

Další přechodné tvary horoskopu

Tvar horoskopu - VYMKNUTÍ

Vymknutí

Vymknutí je zvláštní variantou rozptylu. Planety jsou celkem rovnoměrně volněji rozmístěny, ale v jednom místě horoskopu se vyskytuje shluk, stelium alespoň tří planet.

Tvar horoskopu - Dvě ucha u držadla vědra

Dvě ucha u držadla vědra

Držadlo vědra není singletonem, nýbrž má podobu dvou uch, dvou planet, která však nejsou navzájem v konjunkci.
Horoskop však není houpačkou, neboť naproti „uchům“ se vyskytuje širší rozložení planet, než je u houpačky, tj. více než 150°.

Tvar horoskopu - Rozlomené držadlo vědra

Rozlomené držadlo vědra

Případová studie - ukázka výkladu přechodného tvaru horoskopu.


Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2023
Lunární kalendář
Luna ve Vodnář Vodnáři
ukázat kalendář »