Zpozdilé úvahy, uveřejněné na tomto webu, jsou dodatkem ke knize Poznámkový blok (Rozličnosti).
Zabývají se důsledky jednostranného vývoje novověkého myšlení, které dnes postihují hlavně děti – a jejich pečující rodiče.
Vyplývá z toho, že pokračovat v dosavadním způsobu života bez odpovídající „metanoia“ – změny smýšlení vede k pocitu beznaděje, která je o to horší, že vzniká bez zjevné příčiny.
Žádná „metanoia“ není možná bez vnitřního života, ten však zanikl zároveň s potlačenou imaginací (pravou hemisférou).
Návrat vytěsněného („Freude, Freude, vždycky na tě dojde“) se dnes odehrává v podobě výronu fantasmagorických přízraků zdegenerované představivosti (Jung by aproximativně hovořil o archaických postavách kolektivního nevědomí, které se hlásí o slovo). Děti si s tímto výronem nevědí rady, o jejich rodičích nemluvě; ti se dožadují dětské psychiatrie.
Nejde o nemoc, nýbrž o celkovou deformaci vnímání, myšlení a prožívání světa. Léčit se nedá. Lze ji pouze zmírňovat.
Před časem jsem se pokusil, bylo to v časopise Prostor, zahájit pomocí Jungovy psychologie rozpravu o problematice Duše současného člověka, která rozhodujícím způsobem podmiňuje úroveň lidské existence. Homolkové se od toho znechuceně odvrátili: máme přece vědeckou psychologii a psychoanalýzu, k čemu jsou nám řeči o duši, mýtech, legendách, pohádkách a vůbec o imaginaci, kterou věda odmítla jako nepotřebnou dokonce zavádějící v procesu poznání světa.
Jsme přemáháni světem stvořeným naší duší.
C. G. Jung
Psychologická astrologie
Doporučená literatura
astrologie, psychologie, film, psychosomatika, homeopatie, životopisy, mytologie, film ...